Druhy jizev


Existují tři typy problémových jizev


Rostoucí nebo hypertrofická jizva

Rostoucí nebo hypertrofická jizva

Hypertrofické jizvy se formují krátce po zahojení rány a jsou způsobeny nadměrnou produkcí vláken pojivové tkáně. Jizva má tendenci se vyklenout a vyčnívá nad úrovní okolní kůže, i když zůstává omezena na oblasti původního zranění. Jizva nepřesahuje okraje rány. Hypertrofické jizvy jsou obzvláště časté, pokud rána nebyla znehybněna nebo chráněna anebo pokud se infikuje.


Přerůstající jizva nebo keloid

Přerůstající jizva nebo keloid

Keloid má tendenci se tvořit dlouho poté, co se rána zahojila. To je způsobeno masivní nadprodukcí vláken pojivové tkáně, které pokračují v růstu přes okraje rány, na zdravou kůži. Keloidy postihují zejména dívky a mladé ženy. Jizvy na částech těla, kde se kůže napíná, jsou také náchylné ke tvorbě keloidních jizev. Docela častá je genetická predispozice k rozvoji keloidů. Keloidy se mohou také objevit až desetkrát častěji u lidí s tmavší barvou pleti než u lidí se světlou pletí.


Vkleslé nebo atrofické jizvy

Vkleslé nebo atrofické jizvy

Atrofické jizvy jsou křehké, většinou světlé, často mnohočetné. Jsou pod úrovní pokožky, bývají ohraničeny na oblast původního zranění. Nejčastěji jsou pozorovány jako jemné dolíčky po zhojeném akné na hrudníku, v obličeji nebo po planých neštovicích.


Léčba obtížných jizev
Některé jizvy je těžší léčit než ostatní. Kromě Contractubex® gelu, jsou i další možnosti léčby, např. laserové ošetření. Požádejte svého lékaře o více informací.

  • ©2019 Alpen Pharma CZ, s.r.o.